Nośmy konopie – ubrania z konopi

Nośmy konopie – ubrania z konopi

 

Konopie włókniste (Cannabis sativa L.) od wieków gościły w naszych domach: z nasion tłoczono olej, z kwiatów parzono napary, ale przede wszystkim konopie były uprawiane dla włókna, które stanowi 20% – 30% łodygi konopnej. Włókno konopne należy do najmocniejszych dostępnych włókien roślinnych i było wykorzystywane do produkcji sznurów, lin, żagli oraz odzieży i bielizny.

Tkaniny konopne są przyjemne w noszeniu, miękkie, latem przepuszczają powietrze, oddychają, natomiast zimą izolują od chłodu. Odzież konopna jest bardzo praktyczna dla potencjalnego klienta,  oprócz trwałości i  komfortu w noszeniu, chroni przed promieniowaniem UV, ma dobre właściwości antybakteryjne, można nie prasować i jest hipoalergiczna.

Współczesne włókiennictwo, nowe technologie pozwalają uzyskać z włókna konopnego, przędzę delikatną,  a połączenie z jedwabiem, lnem czy wełną, nadaje jej nowe właściwości, tworząc włókno piękne i eleganckie. A z niego uszyć wysokogatunkowe ubrania, idealne dla maluszków i ich delikatnej skóry.

Świat czeka na powrót odzieży z konopi, gdyż obecnie wytwarzana jest  niskiej jakości, trwałości a zużyta zanieczyszcza planetę. Są to skutki konsumpcyjnego trybu życia i Fast Fashion, jaką promują obecnie sieciówki.

Uprawa konopi w przeciwieństwie do upraw bawełny nie wymaga, aż tak dużej ilości wody, ani środków ochrony roślin, gdyż konopie skutecznie hamuje rozwój chwastów a  zawartość tarpenów odstrasza większość szkodników czyli jest ekologiczna, a pozyskane włókna są wolne od chemii.

Ubrania konopne wspaniale się wpisują w proekologiczne trendy i a ich jakość i trwałość w Slow Fashion.

Nośmy konopie!!!

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.